Mindfulness. Pestovanie všímavého života bez stresu

Existuje množstvo spôsobov a techník, ktoré nám pomáhajú sa uvoľniť sa a lepšie sústrediť, v dôsledku čoho dokážeme robiť lepšie rozhodnutia a celkovo sa cítiť lepšie. Medzi najznámejšie spôsoby patria športové aktivity, dostatok spánku, čas na koníčky, rodinu a priateľov, vyvážená životospráva – a v neposlednom rade aj meditácia, ktorá už tiež v našich životoch nie je žiadnym nováčikom.

Denne môžeme čítať články, ako svetoznámi úspešní lídri podporujú svoju produktivitu, čo robia, aby sa cítili dobre a efektívne viedli svoje tímy. Človek, ktorý sa začína oboznamovať s možnosťami zlepšenia svojej fyzickej aj psychickej kondície sa môže cítiť zavalený množstvom článkov, návodov a ponukami na taký či onaký seminár, ktorý mu má zaručene pomôcť. Je tu však ešte niečo, čo nám môže pomôcť a je to dostupné každému z nás.

Podľa Harvard Business Review je vedecky dokázané, že niekoľko minút meditácie denne nám pomôže znížiť pocit stresu a krvný tlak, pomáha nám regulovať svoje emócie a myšlienky. Podstatou a cieľom meditácie je to, čo angličtina označuje ako “mindfulness”; po slovensky by sme mohli povedať – vedomý život. Vedomý život je taký, keď cielene kultivujeme svoju pozornosť na prítomný okamih. Ruku na srdce, ako často sa vám darí byť v prítomnom okamihu? Ráno pri raňajkách, ak nejaké máme, premýšľame o tom, čo vybavíme v práci ako prvé, v práci  ráno premýšľame o porade, ktorá nás čaka popoludní a počas porady zase o povinnostiach, ktoré nás čakajú cestou z práce a doma o tom, čo sme nestihli urobiť, komu zavolať a na ktorý e-mail odpovedať.

Spôsob života “tu a teraz” nám pomáha získať nadhľad, autentickosť a pokoj. Ide skrátka o to, že sa sústredime viac na to čo je, počúvame pozornejšie a konáme s jasným zámerom namiesto na základe emočných vzorcov, ktoré nás inak do väčšej či menšej miery ovládajú.

Doba je rýchla, a preto je na mieste otázka či dokážeme naozaj adekvátne nahradiť krátkodobé plánovanie a nedostatok času na rozvoj svojej autentickej vízie? Môže nám “vedomé žitie” alebo “žitie v prítomnom okamihu” pomôcť byť lepšími lídrami? Predstavte si napríklad taký deň, keď vediete pracovné pohovory. Sedí oproti vám človek, ktorý urobil alebo povedal niečo, čo vám pripomenulo čosi iné a ani sa nenazdáte, už ho nepočúvate, len počujete. Myseľ sa túla a s vypätím vôle dokončíme pohovor. Alebo sedíte s kolegami na porade a namiesto počúvania, čo hovorí kolega v hlave kalkulujete, či porada skončí včas a či stihnete urobiť to či ono. Nie ste prítomný. Alebo po slovensky povedané – ste duchom neprítomný. Duchom neprítomný sme oveľa častejšie ako sa nazdávame, a dopady na našu produktivitu a pocit spokojnosti sú ohromné, bohužiaľ negatívne.

Článok v Harvard Business Review dáva do pozornosti zaujímavý postreh rakúskeho psychiatra Viktora Franka, autora kníh “Hľadanie zmyslu života” a “Utrpenie nezmyselného života”, ktorý prežil koncentračný tabor v Auwschitzi. Viktor Frankl v roku 1946 napísal:

Medzi podnetom a odpoveďou na podnet existuje priestor. V tomto priestore je naša sila zvoliť si odpoveď. V naše odpovedi sa nachádza náš rast a naša sloboda.

Mindfulness alebo vedomý život je viac ako len odstup. Je to schopnosť byť si plne vedomý a vnímať svoj dych a svoje pocity, čo umožňuje na pár nenápadných sekúnd zastaviť autopilota našej zvyčajnej reakcie. Vďaka kratučkej zastávke si dokážeme uvedomiť, akým rozličným podnetom práve čelíme a ako nás provokujú do automatického a nepremysleného myšlienkového a emočného vzorca, ktorý má za následok konanie, ktoré neprináša ten úžitok, aký by prinieslo vedomé rozhodovanie, vedomé konanie.

Tvrdenie Timothyho Wilsona z University of Virginia podporuje myšlienku vedomého života vyjadrením, že naše mozgy nie sú schopné narábať s 11 miliónmi bitov informácií, ktoré vnímajú v každom danom momente, a preto máme tendenciu robiť nové rozhodnutia v starých koľajách, na základe našich skúseností a spomienok, našich predpokladov a asociácií. Vďaka “vedomému životu” si dokážeme uvedomiť, ako regujeme čo cítime aké stare príbehy nás ovplyvňujú, a ktoré naše zvykyk nás vedú bez toho, aby sme si to uvedomovali. Akonáhle si ich uvedomíme, vytvoríme si Franklom spomínaný “priestor” na slobodné rozhodnutie, na slobodné konanie.

Čo myslíte, stálo by za pokus pocvičiť sa vo vedomom spôsobe života a vniesť do nášho spôsobu práce nejaký ten priestor na vedomé rozhodovanie? Parafrázujem výrok prvého človeka na Mesiaci – je to len malá zmena v reakciách, ale obrovská zmena pre život. Akú zmenu spôsobila všímavosť v mojom živote opisujem v mojej e-knihe „Prvý rok spoza plota“.

>>> stiahnite si e-knihu zadarmo <<<

Experimentujte, hrajte sa a zisťujte, čo je skutočné volanie vášho srdca, čo vám prináša radosť a ktoré z vecí, ktoré vás tešia, je možné vo vašom živote posilniť. Zmeňte svoj život tak, aby vyhovoval vám, vymaňte sa z role obete, z pocitov viny a výčitiek. Vyskúšať si aký je to pocit môžete napríklad aj na workshope „Úspech nie je náhoda“, kde sa budeme venovať práve aj snívaniu a plánovaniu, formulovaniu osobnej vízie a dosahovaniu cieľov, po ktorých skutočne túžime. Čas sa kráti, miesta sa zapĺňajú, prihláste sa radšej ešte dnes. Dovidenia v Banskej Bystrici priatelia!


dimensions javurkova workshopOchutnajte jarný koktejl tvorivosti, inšpirácie a stratégií pre úspech!

Kompletný prehľad školení a workshopov na apríl a máj 2017 si môžete aj stiahnuť a pohodlne pozrieť vo vašej čítačke. Ak sa chcete so mnou  zoznámiť ešte predtým, než sa na nejaký workshop prihlásite, máte možnosť zúčastniť sa ochutnávky zadarmo virtuálnou formou. Stačí, ak mi pošlete svoje skype ID a dátum, kedy sa chcete zúčastniť a ja vás pridám do ochutnávkovej skupiny.

  • 23.3. o 18:30 Tvorivé písanie
  • 29.3. o 18:30 LinkedIn efektívne
  • 4.4. o 18:30  Strategický marketing
  • 11.4. o 18:30 Tvorivé písanie
  • 13.4. o 18:30 LinkedIn efektívne
  • 18.4. o 18:30 Strategický marketing

Rozvíjajte svoje zručnosti s nami ako tím, individuálne alebo on-line

FIREMNE VZDELAVANIE_Dimensions_JavurkovaINDIVIDUALNE VZDELAVANIE_Dimensions_Javurkova ONLINE VZDELAVANIE A KOUCING_Dimensions_Javurkova

 

 

 

 

Zaujal vás článok alebo niečo z našej ponuky?

Kontaktujte nás!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.