Recruitment

Ako dlho trvá výber vhodného kandidáta?

Aktuálne žije Slovensko viacerými kauzami, v ktorých hlavné roly hrajú najvyšší predstavitelia štátu. Akoby sme žili v nekonečnej šialenej komédii, ja niekedy fakt už len čakám, že sa ozve hlas moderátora a vysmeje nás, ako nás načapal a nám sa uľaví. V cirkusovom hurhaji zapadajú iné témy, napríklad taká voľba ústavných sudcov. 

Viete, ja mám asi fakt doživotnú profesnú deformáciu. Neviem si pomôcť a voľby chtiac-nechtiac pozorujem cez recruiterské okuliare. Prečo by som vybrala práve tohto uchádzača? Na základe čoho konkrétne sa domnievam, že bude vedieť robiť danú prácu? Je najlepším z tých, ktorí sa o pozíciu uchádzajú? 

Keď mi Via Iuris poslalo e-mail, že vypočutie kandidátov sa dá sledovať aj v priamom prenose, hneď som si pozrela kalendár. Taký dôležitý pohovor si predsa nemôžem nechať ujsť!

Začala som aj s prípravou, tak ako to vždy prízvukujem na školeniach – príprava je polovica úspechu. Pozrela som sa najprv, aké sú požiadavky na uchádzačov. Ostala som trochu prekvapená, že kľúčové požiadavky, v korporátnej hantýrke nazývané aj “must-have” sú slabšie ako “nice to have skills”. 

Kľúčové požiadavky

Všeobecne uznávané požiadavky

 • musí mať štátne občianstvo SR
 • musí mať právo kandidovať do Národnej rady Slovenskej republiky
 • musí mať minimálne 40 rokov
 • musí mať právnické vzdelanie
 • musí mať právnickú prax – musí byť 15 rokov činný v právnickom povolaní
 • mal by byť uznávanou osobnosťou v oblasti práva
 • mal by mať vysoko morálny charakter (mal by byť dôveryhodný, nezávislý, nestranný a s vysokou morálnou integritou)
 • mal by mať odborné predpoklady na výkon funkcie ústavného sudcu
 • mal by mať intenzívne skúsenosti s ochranou základných práv alebo s aplikáciou ústavného práva;
 • mal by poznať ústavné princípy a vedieť ich aplikovať v praxi;
 • mal by mať prehľad o rozhodnutiach slovenských aj medzinárodných súdov, týkajúcej sa ústavného práva a základných práv,
 • mal by mať prehľad v najdôležitejších ústavných otázkach a problémoch ako aj prehľad v práve Európskej únie,
 • mal by mať ujasnenú sudcovskú filozofiu a názor na spôsob výkladu ústavy atď.

Zdroj: https://zadobruvolbu.sk

Ako dlho trvá výber vhodného kandidáta?

V tejto situácii rovnako ako aj v biznise to, že niekto XY rokov robí nejakú prácu predsa neznamená automaticky to, že ju robí rovnako dobre alebo lepšie ako niekto, kto ju robí kratšie ale s väčším nadšením, ktoré ho ženie ku hlbšiemu štúdiu a intenzívnejšiemu učeniu sa. Na druhej strane, sú zručnosti a skúsenosti, ktoré sa dajú získať len časom. Tieto dilemy určite dobre pozná každý manažér aj recruiter.

Prečítala som si životopisy a motivačné listy všetkých 40 kandidátov. Tie teraz komentovať nebudem, popravde, niektoré pripomínali skôr esej na tému “Prečo je dôležitý ústavný súd” než vysvetlenie motivácie “čo ako ústavný sudca ponúkam, čím prispejem ku dosahovaniu ústavnej spravodlivosti”. 

O to viac ma zaujalo 30 zverejnených otázok na vypočutie. Vštepený zmysel pre KPI začal okamžite počítať. 40 kandidátov = minimálne 40 hodín pohovorov. To je jeden pracovný týždeň. Hm, hodina na pohovor na tak dôležitú rolu je málo. A koľko bude vlastne kôl? Ako budeme hodnotiť odpovede? Máme nejaké guidelines, hodnotiaci hárok? Ktorá kompetencia má akú váhu? A ktoré otázky sa vlastne budeme pýtať? Veď prejsť všetkých 30 je nereálne, to by pohovor trval 5 hodín s jedným uchádzačom a keď ich je teda 40, tak pohovory by trvali dobrý mesiac. Koľko máme vlastne na výber času? 

Z tých tridsiatich otázok, ktoré boli zverejnené, som si vybrala mojich TOP 10:

 1. Čo považujete za Váš najväčší profesionálny prínos pre ochranu základných práv?
 2. Môže ústavný sudca verejne hodnotiť konanie účastníkov konania aj mimo právneho hodnotenia v súdnom rozhodnutí? Ak áno, za akých podmienok? Aké sú podľa vás limity slobody prejavu ústavných sudcov?
 3. Predstavte si situáciu, že civilné lietadlo plné pasažierov je unesené teroristami a nasmerované na husto obývanú oblasť mesta s vládnymi budovami. Súhlasili by ste so zostrelením tohto uneseného lietadla predtým, ako sa do tejto obývanej oblasti dostane? Je podľa vás zostrelenie civilného lietadla s cestujúcimi, ktoré bolo unesené teroristami, v súlade s ústavou?
 4. Je podľa vás možné použiť fyzické násilie za účelom vynútenia informácií o plánovanom teroristickom útoku od teroristu, keď je dôvodné sa domnievať, že pri ňom môže prísť o život viacero ľudí?
 5. Čo si myslíte o sudcovskej zdržanlivosti a o sudcovskom aktivizme na ústavnom súde? Uveďte príklad, kedy ste rozhodnutie Ústavného súdu SR považovali za príliš aktivistické a kedy bolo príliš zdržanlivé. Prečo?
 6. Aký je podľa vás rozdiel medzi nespravodlivým zákonom a neústavným zákonom?
 7. Do akej miery by mal ústavný súd rešpektovať predchádzajúce rozhodnutia pléna ústavného súdu a kedy sa od nich môže odchýliť?
 8. S akým rozhodnutím Ústavného súdu SR nesúhlasíte a prečo?
 9. Aký je váš názor na preverovanie sudcov orgánmi ako Národný bezpečnostný úrad SR? Vyjadrite aspoň základný spôsob, ako o veci uvažujete.
 10. Ako hodnotíte postupy (testy), ktoré používa ústavný súd pri posudzovaní, či došlo k protiústavnému zásahu do základných práv? Napríklad test proporcionality, test diskriminácie atď.

Všetky ich nájdete tu: https://zadobruvolbu.sk

Aj my na školeniach vedenia behaviorálnych pohovorov, okrem iných cvičení, experimentujeme s formuláciami a hľadáme čo najšikovnejšie otázky, ktoré nám pomôžu čo najlepšie spoznať kandidáta bez toho, aby sa on či ona cítili ako na krížovom výsluchu. Učíme sa navodiť otvorenú atmosféru, naladiť sa na spoločnú vlnu a dať celému pohovoru flow. Pretože čas, ktorý na pohovor máme, je veľmi obmedzený. Koniec koncov, dobrý náborový postup sa nepozná len podľa toho, koľko pozícií a ako rýchlo sa obsadí, ale koľko zo zamestnancov je na novom pracovisku spokojných a zotrvá v ňom. 

Netrúfam si hodnotiť uchádzačov na post ústavného sudcu. Netrúfam si ani hádať, kto bude zvolený a kto nie. V komerčnom svete by ale výber 9 nových zamestnancov zo 40 finálnych uchádzačov bol sen. Znamenalo by to, že (takmer) každý štvrtý je spĺňa kritéria a dohodli sme sa na vzájomných očakávaniach, požiadavkách. Nuž, aj v tomto sa táto voľba líši od každodenného firemného života.

Autor: Martina Javůrková, MBA


Hľadáte školenie pre vašu organizáciu?

Spracúvanie osobných údajov zamestnanca

Vedenie hodnotiaceho rozhovoru

Profesionálne vedenie pracovného pohovoru

https://www.dimensions.sk/firemne-vzdelavanie/manazerske-zrucnosti/