Ako dosiahnúť v živote to čo chcete bez toho, aby ste si dávali predsavzatia, ktoré nedodržíte

Moje novoročné predsavzatia nechávam v rovine humoru, ako napríklad, keď si sľúbim, že budem čítať všetky návody na použitie, budem ich čítať dokonca a budem sa nimi riadiť. (Fakt už budem!) Typickým problémom predsavzatí totiž je, že väčšinou nie sú autentické a nie sú spojené s našimi osobnými cieľmi. Medzi takéto chudokrvné predsavzatia patria všetky tie plány typu začnem cvičiť, schudnem, naučím sa po japonsky, nájdem si partnera, budem míňať menej peňazí, začnem šetriť, prihlásim sa na maratón, krúžok ručných prác alebo kung-fu. Sú takéto predsavzatia naozaj spojené s tým, čo chcete tento rok vo svojom živote dosiahnúť?

Nie je podstatné čo ste sa rozhodli zmeniť, ale prečo

Ako vieme, kde je vôľa, tam je aj cesta. A preto aj my, ak nemáme skutočnú vôľu zmeniť sa, tak sa jednoducho vyhovoríme na nedostatok času, ba priam si ten nedostatok vytvoríme, alebo pripíšeme neúspech na vrub nedostatku motivácie a pokračujeme v starých zabehnutých koľajách. Ponúkam vám pár tipov, ako môžete dať zbohom predsavzatiam a dosiahnúť tento rok viac, než si myslíte, že je možné.

3568645018_0308eb832f_bPíšte si denník

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom ako získať odstup a prehľad o svojich cieľoch je písanie denník. Je to forma aktívneho dialógu, pričom už samotný akt ručného písania má množstvo benefitov.

Moment stíšenia sa a možnosť vypísať sa z problémov je asi to prvé, čo sa človeku s písaním denníka asociuje, avšak denník môže mať aj motivačnú funkciu, ak si doňho budete zapísovať, čo vás nadchlo, potešilo, zaujalo. A samozrejme aj to, čo sa vám podarilo! Môžete si tam zapísať všetky šťastné náhody a kam ste sa vďaka nim dostali, všetky tie malé zázraky, ktoré rozbúchali vaše srdce radosťou.

Nebojte sa zapisovať si, po čom túžite. Možno budete prekvapení, že dosiahnutie cieľa bolo nakoniec jednoduchšie ako ste si mysleli.

Buďte vďačný

Už ste o tom možno čítali či počuli, ale nikdy ste sa do toho poriadne nepustili? Byť vedome vďačný je jeden z najužitočnejších návykov, ktorý vám pomôže preniesť sa cez ťažké obdobia, užiť si intenzívnejšie obdobia dobré, a ktorý vám pomôže vytvoriť si databanku všetkého skvelého, čo v živote máte, čo skvelé ste zažili.

Vedomú vďačnosť môžete pestovať tak, že si do denníka každý deň napíšete päť vecí, za ktoré ste vďačný. Možno budete prekvapený, koľko skvelých vecí beriete ako samozrejmosť. Niekedy budú vaše vďačnosti obrovské, keď napríklad stretnete lásku svojho života alebo získate vysnívanú prácu. Inokedy budete krčiť nosom na ťažkým dňom a potom si spomeniete, že ste vďačná za to, že ste zdravý, máte čo jesť a z vodovodu vám každý deň tečie pitná voda. Skôr či neskôr dospejete do štádia, že vedomá vďačnosť sa stane vašim spôsobom žitia.

Iným spôsobom, ktorý som osobne nevyskúšala, ale javí sa mi zaujímavý, je zavedenie si džbánu vďačnosti. Postačí veľká fľaša od uhoriek alebo iná dostatočne veľká nádoba, do ktorej každý deň vhodíte papierik či papieriky s dátumom a krátkou vetou o tom, za čo ste vďační. Na konci roka si môžete papieriky postupne otvárať a pripomenúť si top okamihy vášho života za uplynulý rok.

Vedomá vďačnosť vám pomôže dosahovať vaše ciele. Stanete sa vnímavejší a vnútorne celistvejší; zbavíte sa pocitu, že vám život alebo ktokoľvek čosi dlhuje alebo že dlhujete niečo sami sebe. 

Dávajte pochvaly

Viete si predstaviť, ako by sa zmenil váš život, keby ste sa každý deň za niečo pochválili? Podobne ako pri pestovaní vedomej vďačnosti, aj pochvaly si môžete zapísať do svojho denníka alebo na špeciálne lístky, ktoré si niekam budete priebežne ukladať. Sebavedomý človek rád pochváli aj druhých ľudí.

Aktívne hľadajte príležitosti chváliť a uvidíte, akí milí a ústretoví ľudia budú všade naokolo.

Len pozor, aby ste namiesto úprimnej pochvaly nenaservírovali presladený kompliment. Skutočná pochvala totiž, na rozdiel od komplimentu, je adresná a jej cieľom nie je niečo získať, ale vyjadriť svoj obdiv niekomu za niečo konkrétne. Cieľom komplimentu je votrieť sa niekomu do priazne s cieľom získať niečo pre seba.

Plánujte si príjemnosti

dimensions_koucingPovinnosti poznáte, všakže? Určite si ich aj zapisujete či už do diára alebo pripomienkovača. A plánujete si rovnako starostlivo aj príjemnosti? Ak nie, je najvyšší čas začať. Príjemnosť nie je niečo, čo si smiete dopriať len za odmenu, príjemnosť je nevyhnutnou súčasťou každého kolobehu. Vždy tam, kde je pnutie, musí prísť aj uvoľnenie, a ideálne v takých intervaloch, že si to užijete oboje.

Príjemnosť nemusí byť nič obrovské, stačí pár milých rituálov, ktoré vám pomôžu vypnúť a načerpať energiu. Opakujem, najprv vypnúť, potom čerpať. Takže, či už je to prechádzka, vaňa, výlet, návšteva milej kamarátky alebo rodiny, kino či dobrá kniha, je to jedno, hlavne, nech vám to umožní vypnúť a načerpať energiu.

Bez ohľadu na to, aké ušľachtilé, dôležité alebo užitočné ciele máme, každý z nás potrebuje z času na čas vypnúť.

Chcelo by sa napísať, že nie sme stroje, ale dokonca aj stroje mávajú plánované odstávky. Problém nastáva vtedy, keď je odstávka neplánovaná z dôvodu poruchy.

Čítajte

book-759873_960_720Čítam, teda som. Čítam romány, poviedky, rozhovory, eseje, štúdie. Čítam v kaviarni, v parku, v kuchyni, pri krbe, v autobuse, vlaku. Čítam pravdaže aj za stolom v pracovni. Knihy skrátka milujem a vôbec si neviem predstaviť svoj život bez nich. Kúpa kvalitnej literatúry je mojou najobľúbenejšou investíciou do seba.

Keď sa rozhodnete aj vy investovať do kníh, maximalizujte svoj úžitok z čítania tým, že budete čítať aktívne. Môžete si zapisovať zaujímavé myšlienky či čísla strán, kde sa nachádzajú a vrátiť sa ku nim neskôr alebo môžete o knihách, ktoré čítate diskutovať s priateľmi. Ja sa o knižné tipy delím veľmi rada, pretože nadšenie pre rovnakého autora či knihu robí z ľudí veľmi rýchlo dobrých priateľov. Obohacujúce sú však aj priateľstvá s ľuďmi, ktorí čítajú niečo celkom iné, rozhovory o knihách mi vždy prinesú nové poznatky, ku ktorým by som sa možno inak nedostala.

(A je to tu! Konečne poriadne novoročné predsavzatie – raz za mesiac sa s vami podelím o knižný tip na moje obľúbené knihy. Zatiaľ si prečítajte, čo som čítala minulý rok.)

Koučing, mentoring, vzdelávanie

Koho čítanie nebaví, ten možno nájde inšpiráciu pre dosahovanie svojich cieľov v spolupráci s koučom. Dobrý kouč vás bude sprevádzať vašimi postojmi, návykmi a presvedčeniami, a vy objavíte vlastné zdroje potrebné pre zmenu, po ktorej túžite. Od mentora zase môžete získať vedomosti z oblasti, ktorá vás zaujíma. Mentorský vzťah je podobne ako vzťah s koučom postavený na vzájomnej dôvere a partnerstve, avšak na rozdiel od kouča, ktorý o vašej práci nemusí vedieť nič, mentor už cestu ku úspechu prešiel a delí sa s vami o svoje skúsenosti.

Okrem individuálneho rozvoja sa môžete rozhodnúť pre získavanie nových vedomostí alebo zručností skupinovo. Či už na živých kurzoch alebo v online tréningoch môžete rozvíjať práve tie svoje zručnosti, ktoré vám chýbajú. Či je to znalosť cudzieho jazyka, digitálne zručnosti, komunikačné zručnosti, právne povedomie napríklad o vedení vášho budúceho e-shopu či založení firmy, skupinové tréningy sú skvelou formou, ako môžete získať za pár hodín obrovské množstvo informácií a vedomostí.

Snívajte odvážne

Často sa chváľte

Buďte vďační

Investujte do seba

Majte sa radi!

Vážne. Majte sa radi. Dajte vášmu vnútornému kritikovi čo najdlhšiu dovolenku, nech sa vráti až vtedy, keď naozaj budete potrebovať kriticky zhodnotiť nejaký nápad alebo plán, v tom je naozaj dobrý. Buďte sami sebe prinajmenšom tak milým, chápavým, empatickým a trpezlivým priateľom, ako ste pre svojich priateľov.

Potrebujete sa poradiť? Máte záujem rozvíjať svoje zručnosti?

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.