Kybernetická bezpečnosť sa stáva pojmom, ktorý sa čoraz častejšie objavuje v médiách. Či už je to v súvislosti s únikom dát a (ne)zabezpečením rôznych aplikácií, databáz a serverov, alebo sa rieši bezpečnosť detí v prostredí internetu, ale aj bezpečné používanie sociálnych sietí, mobilných aplikácii a e-mailov dospelými užívateľmi. Kybernetická bezpečnosť a znalosť základných princípov sa stáva stále dôležitejším prvkom našich životov.
Ako každý rok, tak aj počas októbra 2020, prebieha kampaň Európskej únie, ktorá má za cieľ ropagáciu kybernetickej bezpečnosti medzi občanmi EÚ. Viac o kampani si môžete prečítať na stránkach Computer Security Incident Response Team Slovakia – CSIRT.SK.
Ako sa kybernetická bezpečnosť týka vás osobne
Každá spoločnosť, každý zamestnávateľ, rieši kybernetickú bezpečnosť pomocou interných či externých špecialistov, zamestnanci absolvujú (alebo by mali absolvovať) pravidelné školenia, existujú (alebo – opäť – by mali existovať) interné smernice, ktoré upravujú používanie firemného počítača, e-mailu, wifi, VPN, šifrovanie a tak ďalej.
Ako je však na tom bežný človek, ktorý takéto školenie a informácie nikdy nedostal? Bežný malý podnikateľ na voľnej nohe, slobodný umelec, terapeut, kouč alebo lektor, ktorý začal využívať v súvislosti s koronou Zoom či MS Teams. A čo starí rodičia, ktorým vnúčata zriadili účet na Whatsapp, Skype, Facebooku? Moja skúsenosť je taká, že ich povedomie je veľmi nízke, ak nie nulové. Nezaujímajú sa a netušia o rizikách.
Práve preto, že dnes je tak masívne rozšírené používanie online technológií v každodennom osobnom živote, tak mňa medzi cieľmi európskej kampane zaujal bod o propagácii bezpečného používania Internetu všetkými používateľmi.
Základné pravidlá pre ochranu vášho súkromia a bezpečnosti v online prostredí
Dnes a denne vidím desiatky spamov vo svojej e-mailovej schránke. Dnes a denne vidím desiatky spamov poslaných mojimi priateľmi s hacknutými účtami na facebooku. Ako vieme, reťaz je len tak silná ako jej naslabší článok. Vnímam ak veľmi dôležité, aby aj moji priatelia poznali aspoň základné zásady bezpečného používania internetu. Aké to sú?
- Vyberajte si priateľov a známych. Na sociálnych sieťach si nepridávajte medzi priateľov ľudí, ktorých absolútne nepoznáte. Nemusíte mať žiadne výčitky svedomia, ak ich okamžite reportujete a zablokujete.
- Urobte si poriadok vo svojich kontaktoch. Svoje príspevky na sociálnych sieťach sprístupňujte podľa obsahu verejnosti, priateľom, alebo priateľom okrem známych.
- Pre dobro ľudí, ktorých máte radi, nesprístupňujte zoznam svojich priateľov verejne.
- Neoznačujte svojich priateľov a miesto, kde sa nachádzate, pri každej možnej a nemožnej príležitosti.
- Nastavte si možnosť označovania seba na fotografiách a príspevkoch tak, aby ste mali možnosť označenie schváliť.
- Neklikajte na linky čudných článkov, videí, hier, testov. A už vôbec nie, ak vám prídu do messengera bez sprievodného textu alebo s podivným textom.
- Pravidelne si meňte heslo, používajte možnosti dvojfaktorovej autentifikácie, zapnite si oznámenie o tom, že sa niekto prihlásil (hoci aj vy) na vašu sociálnu sieť z iného zariadenia.
- A fotografie! Pokiaľ využívate sociálnu sieť pracovne, a pridávate si medzi priateľov širokú škálu ľudí z radov klientov a biznis partnerov, tak je na mieste opatrnosť. Každá fotka môže byť stiahnutá a použítá bez vášho vedomia.
Stratili ste sa v texte? Stiahnite si zadarmo túto pomôcku. Tiež sa môžete prihlásiť na školenie alebo individuálnu konzultáciu, ako ochrániť seba a svojich blízkych.

Školenie: Ochrana súkromia na sociálnych sieťach
- 12. 10. 2020 – Súkromie na Facebooku (cena 15 eur)
- 13. 10. 2020 – Súkromie na LinkedIn (cena 15 eur)
Školenie bude trvať 2,5 hodiny a prejdeme detailne možnosti nastavenia, do ktorých ste možno nikdy nenazreli. Ukážem vám, čo a ako zmeniť tak, aby ste boli v čo najväčšom bezpečí. Poviem vám, aké sú výhody a riziká rôznych nastavení, vy budete mať možnosť pýtať sa svoje otázky. Po školení by ste mali mať jasno v tom, ako používate ktorú sociálnu sieť, čo o vás vedia a vidí verejnosť a mnoho ďalších zaujímavostí o tom, ako sú sociálne siete prepojené s ostatnými miestami, ktoré navštevujete online aj naživo. Chcete? Napíšte mi na office@dimensions.sk.