ľudia v hmle komunikácia dimensions

Ľudia v hmle

Koncom augusta sa rána trošičku červenajú a jemným oparom stúpajúcim zo zeme dávajú signál novému dňu. Lístie na stromoch začína žltnúť, bobule hrozna sa nalievajú, mäknú, priesvitnejú. Cez deň ešte býva teplo, ale v nasledujúcich mesiacoch sa kopce a polia medzi nimi zahaľujú do hustých závojov hmly, akoby sa hanbili za jesennú nahotu stromov. Napokon vôňa mokrého lístia pozve na návštevu svoju kamarátku voňajúcu ako dym z dreva, ktorý stúpa rozvážne z komína. Komíny budú dymiť niekoľko mesiacov, počas ktorých sa človeku ani nos nechce vystrčiť do zimy.

Ranné hmly na začiatku jesene sú láskavou pripomienkou, že nie všetko v živote je jasné. Niekedy len hmlisto tušíme, okolo čoho prechádzame, na čo pozeráme. Pri ceste hmlou je na mieste pomalšia rýchlosť a zvýšená opatrnosť. Nielen v prírode, ale aj medzi nami ľuďmi nie je núdza o hmlisté situácie, o vypustenie pary natlakovanej životom. Občas to aj buchne, ak je ventil príliš tesný a para sa nedostáva von priebežne.

Foto: Ján Žitniak. Pohľad na Tešmák z Kalvárie v Šahách

Pri plávaní v termálnom bazéne pod Tatrami som si všimla, že všetci ostatní sú v hmle, len okolo mňa je čistý vzduch. Pre ostatných som bola, prirodzene, zahmlená zase ja. Podobne plávame životom v príjemnej ilúzii, že v hmle tápajú tí druhí, že my vidíme jasne. 

Komunikačná hmla vzniká v dôsledku emócií, predsudkov, chybného prvého dojmu, domýšľavosti. 

Napríklad keď si na prvú dobrú zaradíme človeka. Ľudia z dediny sú zaostalí a jednoduchí, ľudia z mesta nevedia robiť rukami, každý východniar pije prvú ligu, chlapík v dobre padnúcom obleku je arogantný a za vodou, krásna žena provokuje, tá šedá myška bude ľahkou obeťou, starší ľudia sú neflexibilní, mladí nevedia, čo chcú, nevydala sa lebo je sebecká kariéristka, žije u rodičov, lebo je nesamostatný … máme kopu škatuliek, do ktorých strkáme ľudí, ktorých príbehy nepoznáme. Naše vnímanie zahalí hmla a cesta k tým druhým je o to pomalšia, ťažšia. 

Komunikačná hmla vzniká aj vtedy, keď si myslíme si, že on(a) si myslí, že ja si myslím – a výsledkom je komunikačný a vzťahový miš-maš založený na strachu, že ak poviem alebo nepoviem to či ono, tak ten druhý ma odsúdi, bude nenávidieť, zatratí ma. Stratím jeho či jej lásku, priateľstvo. Výsledok? Začneme sa hnevať v imaginárnom vnútornom konflikte. Zahmlievame skutočnosť, aby sme vyhoveli. Aj iní zahmlievajú skutočnosť, aby vyhoveli tomu, čo sa domnievajú, že je dôležité pre nás. Stratili sme sa v hmle. 

Hmla je atmosférický aerosól, ktorý pozostáva z veľmi malých vodných kvapiek, resp. drobných ľadových kryštálikov rozptýlených vo vzduchu, ktorý zmenšuje vodorovnú viditeľnosť pri zemi aspoň v jednom smere pod 1 km. Hmla preto vzniká najčastejšie nad mokrou zemou, nad vodnými plochami, prípadne v blízkosti riek, v podvečer alebo v noci. Ráno trvá väčšinou len dovtedy, kým Slnko na danom mieste dostatočne ohreje zem.

Zdroj: Wikipédia

V hre sú skrátka emócie a pocit (ne)istoty. Podľa starých náuk voda je metaforou pre emocionálne prežívanie a zem pre materiálny, hmatateľný svet. Emócie ako hnev či strach zo straty sa môžu začať odparovať zo zeme nášho sveta a ani sa nenazdáme, tápame v hmle. Príroda je múdra. Príroda vie, ako sa zbaviť hmly. Stačí prehriať zem. Myslím, že to by sme mohli zvládnuť aj my. 


Martina Javůrková pôsobila 15 rokov ako konzultantka a manažérka pre oblasť náboru zamestnancov v regióne EMEA. Dnes vedie spoločnosť Dimensions Consulting Services s.r.o., ktorú založila v roku 2013. Po rokoch práce v medzinárodnom prostredí, dnes spolupracuje s lokálnymi živnostníkmi, rodinnými firmami, malými a strednými podnikmi. Medzi populárne a úspešné služby patria nastavovanie firemných procesov, firemné weby a e-shopy na kľúč, s dôrazom na technickú funkčnosť, bezpečnosť a obchodné ciele firmy; ďalej tvorba a úprava textov na weboch, marketingové stratégie, nastavenie firemných procesov a tvorba dokumentácie v súlade s GDPR.