E-mailové podvody nie sú žiadna novinka, novinkou nie je ani sextortion (sexuálne vydieranie). V súčasnosti je však zaregistrovaný nový variant e-mailových podvodov so sexuálnym vydieraním. Zameriava sa na manželstvo.
Oproti klasickým podvodom o nigérijskych princoch, amerických pilotoch, ktorí potrebujú peniaze na letenku, tento podvod má potenciál osloviť všetky vekové kateórie od teenagerov po dôchodcov, ženy aj mužov.
Podvádza vás, kliknite sem prosím
Podvodný e-mail tvrdí, že manžel alebo manželka adresáta podvádza a ponúkajú mu odkazy na údajný dôkaz. E-maily tvrdia, že manželov alebo manželkin počítač bol napadnutý a aktéri hrozby ukradli z jeho zariadení údaje, ktoré ukazujú, že ich podvádzal.
Odkazy v e-mailoch, celkom neprekvapivo, vedú na stránku, ktorá ich požiada, aby sa niekam prihlásili, čím by vlastne umožnili nakazenie svojho zariadenia malvérom, jeho ovládnutie či iné riziko. Tento podvod je o to zákernejší, že predstiera serióznosť a škodlivé linky rozšíril dokonca o možnosť odhlásiť sa z odberu takýchto správ.
Užívatelia fóra Reddit sa podelili o svoje pocity a skúsenosti s týmto vydieraním:
“Použili naše celé mená (dokonca aj moje druhé priezvisko, ktoré takmer nikde nepoužívam) a nie som si istá, ako našli tieto informácie.”
Väčšinu príjemcov e-mailov znepokojilo používanie mien, ktoré s nimi nie sú vo všeobecnosti spojené ani ich bežne nepoužívajú online, ako sú rodné priezviská alebo dokonca meno ich domáceho maznáčika. Aj keď nie je jasné, odkiaľ informácie pochádzajú, mnohí používatelia Reddit tvrdia, že ich zdieľali iba na stránke plánovania svadieb s názvom The Knot.
Magazín BleepingComputer, ktorý správu o tomto novom type podvodu priniesol, kontaktoval prevádzkovateľa webu The Knot, aby zistil, či utrpeli porušenie ochrany údajov, ale nedostali odpoveď.
Ako ochrániť svoje súkromie?
Myslite na možné riziká, až budete zase niekam zadávať svoje osobné údaje. Je prevádzkovateľ webu, ktorému ich odovzdávate, dostatočne seriózny? Ešte väčšia opatrnosť je na mieste pri inštalácii appiek, najmä tých zábavných. Sledujete, aké údaje o vás ktorá appka zbiera? Ak sa vám čokoľvek nezdá, údaje nezadajte a radšej sa vzdajte danej služby či appky. Ak sa vám to zdá príliš radikálne, tak sa opýtajte samých seba, či vám služba alebo appka, kvôli ktorým údaje zadávate, naozaj stoja za to. Pretože ak vy neviete, ako by niekto mohol vaše osobné údaje zneužiť, tak to vôbec neznamená, že to nevie ten, kto ich raz zneužije.
Tak či onak, ak by ste niekedy dostali sextrotion e-mail, jednoducho ho vymažte.
Zdroj: Bleeping Computer
Za tento tip ďakujem Peťovi Pištekovi, ktorého môžete sledovať na LinkedIn, ak chcete byť informovaní o kyberneticých rizikách, ale najmä o spôsoboch, ako sa s nimi vysporiadať.