Staňte sa tým, kým chcete byť

Ako lektorka som mala príležitosť pracovať aj s dlhodobo nezamestnanými ľuďmi. Prekvapovalo ma, ako slabo sú vybavení pre praktický život. Nevedeli napísať životopis, nevedeli pracovať s počítačom, nevedeli žiadny cudzí jazyk. A vlastne sa to ani nechceli naučiť. Nemali žiadnu vôľu, aby v čomkoľvek uspeli. A uspieť ani nechceli.

Mnohí z nich pritom mali byty, autá, domy. Mali rodiny, manželky, manželov, deti, rodičov. Neboli to žiadni bezdomovci, len jednoducho nepracovali, nič nebudovali, a každý kto sa o niečo snažil, im bol na smiech, pohŕdali ním, a zároveň mu závideli.

Zamýšľala som sa nad tým, ako to asi vyzerá v ich svete mimo školiacich priestorov. Ako si vytvorili túto realitu a prečo v nej zotrvávajú? Odpoveď na prvú časť otázky som mohla vidieť v praxi. Bola som často svedkom toho, ako nedokázali urobiť správne rozhodnutie. Nemali schopnosť predvídať riziká a dôsledky svojich rozhodnutí.

Ak sa mal taký človek napríklad rozhodnúť, či pôjde ohlásiť sa v dohodnutý temrín na úrad práce alebo na náhodnú fušku na stavbu, išiel na tú stavbu kvôli 20 eurám, ktoré tam zarobil. Neriešil, že zahadzuje za hlavu svoju evidenciu na úrade práce, že nebude mať hradené sociálne a zdravotné odvody. Exekúcie nenechali na seba dlho čakať, a tak sa vyhýbal legálnemu zamestnaniu a ostával nezamestnaný. 

Ako sa stávame tým, kým sme

Rozhodnutia však môžu byť aj oveľa zásadnejšie a nezvratnejšie. Rozhodnutia, keď každé “pre” prináša jedno opustené “proti”.  Autorkou románu “Prečo sme sa vlastne rozišli” je austrálska spisovateľka ženských románov Liane Moriarty a jediné čo som od tejto knihy očakávala bolo, že pri nej vypnem. Kniha však prišla do môjho života v súlade s dokonalým zákonom synchronicity práve v období, keď som sa zamýšľala nad témami ako sa správne rozhodovať, ako si stanovujeme ciele, ako sa stávame šťastnými alebo nešťastnými. Upozornenie pre tých, alebo skôr tie, ktoré knihu plánujú čítať: článok obsahuje spoilere.

Hlavná hrdinka knihy je 39 ročná matka troch detí. Alice je dokonalá žena v domácnosti, agilná členka školského výboru a manželka úspešného muža. Svoje dni trávi cvičením a organizovaním školských akcií. Jedného dňa pri cvičení spadne, udrie si hlavu a keď sa preberie, tak je presvedčená, že sa píše o desať rokov menej a nespomína si vôbec na nič z toho, čo tvorí jej súčasný život. Naopak.

Alicine 29-ročné ja sa díva s úžasom na dom, v ktorom žije. Je zrenovovaný presne podľa starého sna, ktorý s manželom mali. Díva sa s ešte väčším úžasom na svoj kalendár, konzeravatívny šatník, dokonale zorganizovanú domácnosť a dokonalé matky, ktoré sú jej novými priateľkami. Diví sa, že platí 100 dolárov týždenne fešákovi Lukovi za to, aby s ňou cvičil. Diví sa, že suseda z domu oproti sa s ňou nerozpráva. Diví sa, keď zistí, že urobila smiešne prehlásenie o tom, ako má v ich štvrti pokračovať agresívna výstavba na úkor starousadlíkov. Najviac sa ale diví, že s manželom je v rozvodovom konaní.

29-ročná Alica čaká so svojim milovaným manželom prvé dieťa, ale skutočná Alica je konfrontovaná s realitou rozvodu. Dokonca o rozvod zažiadala ona a je veľmi tvrdou súperkou v boji o to, kto bude mať deti v starostlivosti. 

Alica sa snaží svoj život rekonštruovať pomocou fotografií a z útržkov rozhovorov svojej rodiny a priateľov. Už vie, že mala blízku priateľku Ginu, ktorá umrela. A tiež má sestru Elizabeth, ktorá síce žije, ale s ňou sa zase odcudzili. Alica nechápe, ako je možné, že vymenila sestru za kamarátku. A ako jej to kamarátstvo zničilo manželstvo.

Moje a-ha momenty

Hoci kniha na Goodreads nezískala veľa pozitívnych hodnotení, mne prečítanie tejto knihy pomohlo zmieriť moje staré ja  a súčasné ja. Je to celkom vtipné, keď človek investuje toľko času a energie do sebarozvoja, a nakoniec zažije kľúčový a-ha moment pri čítaní ženského románu. Ale treba priznať aj to, že všetko to, čo som robila predtým ma pripravovalo na pochopenie a prijatie tohoto a-ha momentu. Dnes už viem, že život plynie v kontinuálnych cykloch, druhé pramení v prvom.

Naša realita je súčtom našich rozhodnutí, vedomých aj nevedomých. Zároveň, všetko to, čo žijeme dnes, sa v budúcnosti zmení na spomienky. Verili by ste pred desiatimi rokmi, že dnes budete tam kde ste?

Predstavujem si, aké by to bolo, keby som sa ráno zobudila s tým, že som zabudla na všetko, čo sa udialo v mojom živote za posledných 10 rokov. Úprimne, riadne by som vyvaľovala oči na vinicu, a chalúpku Spoza plota. Pohľad do skrine by ma buď rozplakal alebo rozosmial, že to je zlý vtip. A moja kúpeľna? Kde sú všetky tie desiatky fľaštičiek s voňavým obsahom? Prečo je všade chlebová múka? A hlavne – kde je moje Blackberry?! No, aspoňže je tu dosť vína!

Aké spomienky si vytvárate dnes?

Niekto je so svojim životom spokojný a nechce meniť nič, iný zase by rád či rada niečo zmenil – a možno nevie čo alebo ako. Na načerpanie energie zo svojich vlastných zdrojov potrebujete len svoje vlastné telo. Ak chcete, vyskúšajte si nasledujúci experiment:

  1. Vyberte si obdobie života, ktoré pre vás bolo najpríjemnejšie, cítili ste sa najsilnejší. Aký rok sa píše? Čo sa deje počas tohto roka?
  2. Akú hudbu ste vtedy počúvali? Pustite si ju.
  3. Aké vône vás obklopovali? Obklopte sa nimi.
  4. Ako ste chodili oblečení? Oblečte si to. 
  5. Akú vetu alebo slovo ste používali najčastejšie? Vyslovte ju. 
  6. O čom ste sa rozprávali s priateľmi? Zavolajte niektorému z nich! 
  7. Vybavte si čo najviac zážitkov a čo najživšie, zapojte do spomínania celé telo. Neponáhľajte sa, prežívajte naplno okamihy sily a radosti. Zapíšte si čo vám prebieha hlavou, alebo si zatancujte, navštívte svoje kľúčové miesto. 
  8. Čomu ste verili? 
  9. Po čom ste túžili?
  10. Čo z toho, na čo ste si spomenuli si zoberiete so sebou?

Možno vám vaše mladšie ja pripomenie, čo mu dlhujete, možno dostanete darček v podobe spomienky, možno si odpustíte svoje nesplnené sny a oceníte sa za to, čo ste dosiahli. Každopádne ale spojením so svojim mladším ja získate celistvosť a nadhľad nad tým, čo je pre vás osobne v živote naozaj dôležité. Poďakujte si za to, čo ste dosiahli a … pripravte sa na ďalšie prekvapenia, ktoré si chystáte už dnes. 


Martina Javůrková pôsobila 15 rokov ako konzultantka a manažérka pre oblasť náboru zamestnancov v regióne EMEA. Dnes vedie spoločnosť Dimensions Consulting Services s.r.o., ktorú založila v roku 2013. Spolupracuje najmä s rodinnými firmami, malými a strednými podnikmi a inštitúciami na Slovensku. Venuje sa ochrane osobných údajov a marketingu. O praktických GDPR témach píše pre portál www.bezpecnostvpraxi.sk.