Veľké úspechy malých podnikateľov

Milujem príbehy o úspechu. Napríklad ten o Sirovi Richardovi Bransonovi, ktorý svoje prvé obchodné kontrakty uzatváral z telefónnej búdky. A tiež ten o Sare Blakely, ktorá musela ako podomová obchodníčka faxov povinne nosiť pančuchy a bolo jej horúco. Jedného dňa ich pri členkoch odstrihla a vznikli dnes už slávne Spanx.

Aj v malom meste slovensko-maďarského pohraničia sa môže objaviť druhý Branson či Blakely. Ale viete čo? 

Pre mňa je ďaleko inšpiratívnejšia pani majiteľka predajne s textilom. Počas korony do týždňa zriadila jednoduchý a funkčný e-shop. Jej cieľová skupina tam pohodlne nájde všetko, čo potrebuje. Vynikajúco vedie aj svoju facebookovú stránku. Nikdy nezabudne napísať, že má nový tovar, či už látky alebo klobúkové gumy. Látky vždy vkusne nafotí tak, aby ladili a nezabudne uviesť účel. Napríklad podsedák na kreslo do záhrady či ku grilu. A pre nás, ktorí sme sa v šití nenašli, za mierny poplatok rada zo zakúpenej látky ušije, na čom sa dohodneme. 

Keď som si lámala hlavu, kde nakúpim pred Veľkou nocou a odkladala som nepríjemnú povinnosť postaviť sa s rúškom do nekončného radu pred obchodom s poloprázdnymi regálmi, nadchol ma nápad podnikavého chalana. Namiesto sedenia v malej dedinskej predajni zriadil rovoz potravín domov v okruhu asi desať kilometrov. Celé Slovensko zalamovalo rukami, že nieto droždia a polohrúbej múky. On sa ma opýtal, či pol kila droždia bude dosť, a mne skoro vypadol telefón z ruky. Ráno o ôsmej som objednala, o pol desiatej bol u nás aj s tovarom a úsmevom. Pri nákupe nad desať eur dovoz grátis. 

Keď znovu otvorila naša obľúbená reštaurácia, nespoliehali sa na to, že ich už všetci roky poznáme. Pripomenuli nám, prečo máme jesť práve u nich. Na vrchu jedálneho lístka stojí:

Najväčšie porcie v meste!

Nepoužívame polotovary! 

Kvalitné a vždy čerstvé suroviny!

Super cena! 

Krátka jasná správa a pod ňou pár obľúbených jedál. Každý deň majú plno. Naši kamaráti ubytovaní v hoteli pri reštaurácii sa zmienili, že rezne klepali už ráno o šiestej a odpočuli, že objednávali ešte ďalších 40 kíl kuracích pŕs. 

Kaderníčky majú beznádejne zaplnené termíny, sezónne čerstvé ovocie, zeleninu a kvety kupujeme už roky od tých istých trhovníkov. Objavila sa konkurencia, ktorá robí rozvoz domov. Manžel našej kvetinárky rozšíril mimo pestovateľskej sezóny podnikanie o výrobu a osádzanie plastových okien. Dostať sa na pilates je takmer nemožné, ešte dobre, že mám aspoň nejaký pohyb na záhrade a vo vinici. 

30 milionárov pod 30 u nás nenájdete. Myslím ale, že udržať a rozvíjať svoje podnikanie v malom meste je porovnateľným úspechom. Za základnú funkciu podnikania totiž ešte stále považujem poskytovanie tovarov a služieb zákazníkom. A naši drobní podnikatelia nám ich napriek všetkému verne poskytujú, ochotne, odborne a s úsmevom. Myslím, že tajomstvo ich úspechu je v tom, že nám ponúkajú to, čo potrebujeme tak, ako to potrebujeme. Nemenovala som zďaleka všetkých, ale vďaka patrí každému jednému z nich.


Martina Javůrková pôsobila 15 rokov ako konzultantka a manažérka pre oblasť náboru zamestnancov v regióne EMEA. Dnes vedie spoločnosť Dimensions Consulting Services s.r.o., ktorú založila v roku 2013. Spolupracuje najmä s rodinnými firmami, malými a strednými podnikmi a inštitúciami na Slovensku. Venuje sa ochrane osobných údajov a marketingu. O praktických GDPR témach píše pre portál www.bezpecnostvpraxi.sk.

Ilustračná fotografia: Ján Žitniak. Pohľad na Šahy z Kalvárie.