Výhody a riziká stáže z pohľadu zamestnávateľa

Stáž je dobre zabehnutým spôsobom, ako môže študent vysokej školy získať prax v odbore, ktorý študuje. Na rozdiel od bežnej brigády, kedy sa študent zameriava skôr na zárobok než na oblasť pôsobenia svojho zamestnávateľa, stáž častokrát nie je zaplatená finančne, ale počas pôsobenia sa študentovi venuje manažér či starší kolega, ktorý mu stanovuje ciele, pracovné úlohy a zaškoľuje ho nielen odborne, ale mu aj pomáha rásť osobnostne. Tento človek má rolu mentora a práve mentoring a jeho kvalita je to, čo odlišuje stáž od brigády.

Stáž určite nie je aktivitou vhodnou len pre veľké firmy, aj malá spoločnosť môže mať z toho, že sa venuje študenom touto formou nezanedbateľné výhody. Pozrime sa, aké majú očakávania študenti a aké zamestnávatelia.

Študenti, ktorí chcú absolvovať stáž si spravidla prajú splnenie týchto cieľov:

 • Chcú byť pripravení na zamestnanie a získanie zručností v odbore, ktorý študujú je pre nich dôležitý
 • Okrem toho, že získajú prax, očakávajú tiež, že získajú kladné referencie,
 • Uvítajú možnosť zamestnať sa v spoločnosti, kde stážujú
 • Hoci zárobok nepatrí medzi top priority, pre niektorých študentov je aj toto dôležitý parameter, na základe ktorého si vyberajú spoločnosť, v ktorej budú stážovať

Zamestnávatelia očakávajú naplnenie jedného až troch cieľov:

 • Veľa zamestnávateľov vníma poskytnutie stáže ako zaujímavý spôsob získavania nových pracovníkov, ktorých má možnosť zaškoliť a otestovať predtým, než mu ponúknu zamestnanie
 • Stále viac firiem vníma poskytovanie stáže ako spôsob budovania svojej značky na trhu; spôsob, ako sa dostať do povedomia svojich budúcich zamestnancov
 • Niektorí zamestnávatelia pomocou stáži vykrýva sezónny pracovný nápor – napríklad počas letných dovoleniek svojich zamestnancov

Aké sú možné riziká?

Vedenie spoločnosti by malo vopred zvážiť, či ich ciele splní práve stážista alebo skôr brigádnik, inak dochádza ku zbytočným sklamaniam na obidvoch stranách. Stáž je predovšetkým spôsob, akým môže firma pomôcť absolventom zorientovať sa v povolaní a poskytnúť im praktické vedomosti, určite to nie je spôsob ako získať zadarmo pracujúci personál. Nesprávne nastavené očakávania a nedodržané sľuby sú totiž istou cestou ako pokaziť reputáciu firmy.

Predtým, než sa rozhodnete

Hoci na prvý pohľad je stáž obojstranne výhodným krokom, riziká sa nevyhýbajú ani tejto oblasti. Študenti častokrát nevedia čo môžu, musia a nemusia, a zamestnávatelia taktiež nie vždy vedia využiť plný potenciál času venovaného stáži. Medzi najčastejšie riziká, ktoré treba zvážiť pred zavedením programu stáží do spoločnosti patrí:

 • Náklady spojené so získaním zanieteného a učenlivého stážistu
 • Realistické zváženie personálnych a mentoringových kapacít, ktorými disponujeme
 • Nastavenie mentoringových a pracovných cieľov a ich meranie
 • Uplatnenie stážistu po skončení programu
 • Možnosti kariérneho rastu pre mentorov

Autor: JUDr. Ivana Zmeková absolvovala právnicku fakultu Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach. Štúdium ukončila rigoróznou skúškou „Znalec a odborník v trestnom konaní” v roku 2004, kedy jej bol udelený titul JUDr., a roku 2008 absolvovala s vyznamenaním odbornú justičnú skúšku. Profesionálne sa venuje právnickej praxi 15 rokov a jej pracovné skúsenosti zahŕňajú širokú škálu právnej problematiky, najmä občianske a obchodné záväzkové právo, právo obchodných spoločností, finančné a daňové právo, pracovné právo, autorské právo, právo nehnuteľností, ochrana spotrebiteľa, rodinné právo.

Pridajte Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.