Technológie (nielen) pre pamätníkov a čo by sme sa mali od našich predkov naučiť

Keď sa povie technológie, asi väčšina z nás si predstaví niečo, čo patrí do rúk mládeži. Novinky, po ktorých by sme len tak chňapli, keby nás neobmedzoval pohľad líšky, ktorá pohrdlivo odmietla hrozno. Veď aj tak je kyslé! Ak však odložíme predsudky voči novinkám a romatizujúce predstavy o našich predkoch, ktorých vidíme v kroji dupať po hlinenej dlážke. Technológie, ktoré máme dnes, je výsledkom tisícov vynálezov, ktoré naši predkovia postupne prijímali, používali a rozvíjali ďalej.

Technológie a čas

Vlak, auto, lietadlo namiesto koňa. Práčka, elektrický sporák, žehlička namiesto hodín úmornej práce. Telegraf a telefón namiesto poštového holuba či posla na koni. Fax! Pamätáte si ešte na ten zázrak, keď niekto vsunul popísaný papier do stroja, ten zapípal, zaškrípal a prepis vyšiel zo stroja takpovediac “in real time” v inej budove, v inom meste či štáte?

Telefón, počítač, smartfón. Internet. iOS, Android, MS Office, macOS, Chrome, Firefox, Safari. Sociálne siete, súboj aplikácii. Appka na randenie ma už minula, ale desiatky iných som dlhšie či kratšie používala. Podcasty, e-booky a biznis. WordPress, vďaka ktorému môže blogovať úplne každý a zadarmo. Videá, ZOOM-y a iné stále interaktívnejšie platformy. Väčšinu z nich som používala bez školenia, bez námahy. Jednoducho som nadväzovala na to, čo som už vedela a zároveň som zvedavo objavovala prínos novinky. 

My, Husákove deti, sme boli pri tom. Boli sme cool early adopters noviniek, ktoré medzičasom zovšedneli, zanikli a boli nahradené novšími modelmi. To my, užívatelia, sme vyšľapali cestu od vytáčacieho telefónu, z ktorého sme, s najväčšou vážnosťou a slávnostne oblečení, raz za mesiac telefonovali tete do Bratislavy, ku dnešnému 24/7 pripojeniu na celý svet. Príde mi to ešte stále trochu ako sci-fi.  

Aj pohodlnosť je cesta 

Neviem ako vy, ale ja som si nikdy neuvedomovala, že sa niečo učím. Jednoducho som chcela mať tú čarovnú skrinku, pomocou ktorej som sa mohla spájať s priateľmi z celého sveta, vymieňať si zážitky, informácie. Ovládať som sa ju naučila používaním a v neformálnych výmenach tipov s kamarátmi. To, že všetko, čo som sa naučila používať pre zábavu upotrebila aj profesne, mi prišlo ako prirodzené.

Najnovší hit, appka Clubhouse. Už-už som jej išla na appku dať nálepku, že toto hrozno je kyslé, nesahať, keď som si spomenula na svoj dávny sľub, ktorý som si dala. 

Nikdy sa neprestanem učiť. 

Rok 1989 zbúral tisíce kariér. Čerstvo prepustení zamestnanci sa, okrem psychického šoku, museli vysporiadať aj s novými požiadavkami trhu práce. Angličtina, počítače. Neovládate? Je nám ľúto, práca v kancelárii už nie je pre vás. Je nová doba, viete?

Aj dnes sa často skloňujú dôchodcovia, ktorí majú problém použiť počítač, internet banking a ak používajú mobil, tak hádam poväčšine model s tlačidlami. Na jednej strane sú za tým často aj zdravotné obmedzenia súvisiace s vekom. Samozrejme, je aj skupina dôchodcov, ktorí moderné technológie ovládajú úplne v pohode, len tých je, žiaľ, menšina.

Kedy sa človek prestáva učiť? Začne odmietať novinky? A prečo? 

O zóne komfortu, teda phodlnosti počúvame väčšinou v súvislosti s ochotou niečo vo svojom živote zmeniť. Viete, že za jej hranicami rastú tisíce strapcov hrozna, ktoré nie sú vôbec tak kyslé, ako sa aj so svojimi priateľmi uisťujete?

Nikdy sa neprestanem učiť

Je dvadsiaty prvý rok dvadsiateho prvého storočia. Množstvo povolaní už zaniklo. A množstvo povolaní zanikne. Buď budú nahradené technologicky, zlúčia sa s iným povolaním alebo jednoducho nebudú potrebné z dôvodu nedostatku dopytu zo strany zákazníkov, korona alebo iné vis major.

Vždy, keď som hľadala nové zamestnanie, tak jedným z kritérií môjho výberu bolo, čo nové budem vedieť, keď odídem. Aké technológie v spoločnosti používajú? Sú to tie, na ktoré budem chcieť v budúcnosti nadviazať? Lebo zakopať sa niekde na 3 – 5 rokov a stagnovať je viac než jednoduché. Potom človek vyjde na trh práce a zistí, že teritórium, ktoré si pamätal, sa zmenilo.  Len vďaka sľubu, ktorý som si dala, som sa naučila pracovať s ATS aj CRM, continuous improvement aj NLP, GDPR a kopu ďalších vecí. Nie vždy som všetko využila pre prácu, ale som presvedčená, že priebežné učenie sa a rozvíjanie svojich zručností je to, čo ma ľudsky aj profesne obohacuje.

Viete, čo budete robiť o 10 rokov? A čo budete potrebovať ovládať? Ja osobne to netuším. 

Nikdy sa neprestanem učiť. 

Žiadne hrozno nie je tak kyslé, aby som sa aspoň nepokúsila naň dosiahnuť … a byť  súčasťou hry. Vnímavý čitateľ už isto tuší, že nejde len o technológie. Osvojovanie si nových zručností je jeden z najužitočnejších návykov. Stačí vynechať rok, dva, päť, desať a dobiehať zameškané bude riadne ťažké. Áno, svet sa bude krútiť aj naďalej. Otázkou je, aké miesto v ňom chceme mať. 

Čo sa naučíte tento rok? 


Martina Javůrková pôsobila 15 rokov ako konzultantka a manažérka pre oblasť náboru zamestnancov v regióne EMEA. Dnes vedie spoločnosť Dimensions Consulting Services s.r.o., ktorú založila v roku 2013. Spolupracuje najmä s rodinnými firmami, malými a strednými podnikmi a inštitúciami na Slovensku. Venuje sa ochrane osobných údajov a marketingu. O praktických GDPR témach píše pre portál www.bezpecnostvpraxi.sk.