Základné pravidlá pre ochranu vášho súkromia a zvýšenie bezpečnosti v online prostredí

Bezpečnosť na internete sa stáva pojmom, ktorý sa čoraz častejšie objavuje v médiách. Či už je to v súvislosti s únikom dát a (ne)zabezpečením rôznych aplikácií, databáz a serverov, alebo sa rieši bezpečnosť detí v prostredí internetu, ale aj bezpečné používanie sociálnych sietí, mobilných aplikácii a e-mailov dospelými užívateľmi. Základné pravidlá pre ochranu vášho súkromia a zvýšenie bezpečnosti v online prostredí sa stávajú stále dôležitejším prvkom našich životov. 

Ako každý rok, tak aj počas októbra 2020, prebieha kampaň Európskej únie, ktorá má za cieľ ropagáciu kybernetickej bezpečnosti medzi občanmi EÚ. Viac o kampani si môžete prečítať na stránkach Computer Security Incident Response Team Slovakia – CSIRT.SK

Ako sa bezpečnosť týka vás osobne

Každá spoločnosť, každý zamestnávateľ, rieši kybernetickú bezpečnosť pomocou interných či externých špecialistov, zamestnanci absolvujú (alebo by mali absolvovať) pravidelné školenia, existujú (alebo – opäť – by mali existovať) interné smernice, ktoré upravujú používanie firemného počítača, e-mailu, wifi, VPN, šifrovanie a tak ďalej.

Ako je však na tom bežný človek, ktorý takéto školenie a informácie nikdy nedostal? Bežný malý podnikateľ na voľnej nohe, slobodný umelec, terapeut, kouč alebo lektor?  A čo starí rodičia, ktorým vnúčata zriadili účet na Whatsapp, Skype, Facebooku? A čo deti? Moja skúsenosť je taká, že povedomie o bezpečnosti na internete je medzi širšou verejnsoťou veľmi nízke, ak nie nulové. Bežní ľudia o rizikách často ani netušia. 

Základné pravidlá pre ochranu vášho súkromia a zvýšenie bezpečnosti v online prostredí

  1. Pravidelne meňte heslo a používajte možnosť dvojfaktorovej autentifikácie.
  2. Zapnite si oznámenia o tom, že sa niekto prihlásil na facebook z iného zariadenia ako zvyčajne.
  3. Na sociálnych sieťach si nepridávajte medzi priateľov ľudí, ktorých absolútne nepoznáte. Nemusíte mať žiadne výčitky svedomia, ak ich okamžite reportujete a zablokujete. 
  4. Urobte si poriadok vo svojich kontaktoch a vyraďte tých, ktorých nepoznáte. 
  5. Keď je to potrebné, blokujte ľudí. Bez varovania.
  6. Obmedzte prístup k obsahu, ktorý zverejňujte  verejnosti, priateľom, alebo priateľom okrem známych. 
  7. Pre dobro ľudí, ktorých máte radi, nesprístupňujte zoznam svojich priateľov verejne
  8. Neoznačujte svojich priateľov a miesto, kde sa nachádzate, pri každej možnej a nemožnej príležitosti. 
  9. Vypnite možnosť označovania seba na fotografiách a príspevkoch bez toho, aby ste mali možnosť označenie schváliť.
  10. Neklikajte na linky čudných článkov, videí, hier, testov. A už vôbec nie, ak vám prídu do messengera bez sprievodného textu alebo s podivným textom. 
  11. Nehrajte žiadne hry, nesťahujte appky, nerobte si testy akým zvieraťom ste bol v minulom živote.
  12. Vypnite si možnosť loklizácie.
  13. Pravidelne si meňte heslo, používajte možnosti dvojfaktorovej autentifikácie, zapnite si oznámenie o tom, že sa niekto prihlásil (hoci aj vy) na vašu sociálnu sieť z iného zariadenia. 
  14. Každá fotografia môže byť stiahnutá a použítá bez vášho vedomia. Myslite na to

Stratili ste sa v texte? Môžete si objednať školenie alebo individuálnu konzultáciu, ako ochrániť seba a svojich blízkych. Stačí ma kontaktovať.