Brené Brown: Empatia a sympatia

Dnes sa s vami podelím o „aha moment“, ktorý som zažila pri pozeraní tohto kratučkého videa z dielne Brené Brown.

Podľa Brené Brown úplne základným a zásadným rozdielom je, že empatia spája a sympatia rozdeľuje. Je to veľmi jednoduché. Ak nám je niekto sympatický alebo ak chceme byť niekomu sympatický, robíme podvedome alebo aj vedome všetko preto, aby sme sa zapáčili, aby sme navodili pocit spriaznenosti, spojenia. Ak nám niekto sympatický nie je, tak často krát ho ani len nevieme vypočuť bez vnútorného „Sudcu“ v nás a naša ochota o nejaké súznenie je v podstate nulová.

Problém môže nastať, ak takýmto nesympatickým človekom je váš šéf, kolega, podriadený, prípadne niekto z rodiny, s kým vychádzať musíte.  Tých, ktorí sú nám (ne)sympatickí, si vyberáme na základe porovnávania, hodnotenia a posudzovania. Keď porovnávam, hodnotíme a posudzujeme, nevychádzame z pozície srdca, ale hlavy. Oddeľujeme sa od tých nesympatických, nálepkujeme si ľudí a skupiny, a tým zase sa vydeľujeme od jednoty.

Ako skrotiť svoje osobné sympatie a antipatie, objektívne hodnotiť a správne vybrať vhodného kandidáta na pracovné miesto bez posudzovania? A môže byť interviewer empatický? Aj takáto diskusia je súčasťou školenia Profesionálne vedenie pracovného pohovoru. Príďte sa inšpirovať!

Empatiu môžeme prejaviť kedykoľvek ktorejkoľvek osobe, pretože to je otázka voľby, dobrovoľného rozhodnutia, je to spôsob života. Na to, aby sme mohli byť empatickí, nám ľudia nemusia byť sympatickí.

Empatia je vedomé rozhodnutie, že vytvoríme spojenie s druhým človekom. Sympatia je – a z času na čas to robíme všetci – pokus premaľovať problémy druhej osoby naružovo. Keď sa nám niekto zverí s ťažkým príbehom či emóciou, niekedy je najlepšie povedať „ja ani neviem, čo na to povedať“. To čo môže pre druhého človeka situáciu aspoň trošku zlepšiť je úprimné spojenie, známe tiež ako – od srdca k srdcu.

Zaujal vás článok? Máte aj vy myšlienky, o ktoré sa chcete podeliť?

Kontaktujte nás!


Nepremeškajte posledné otvorené kurzy v roku 2017!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.