Brené Brown: Dary nedokonalosti

Asi každý z nás pozná ten pocit, keď by sa najradšej schoval pod perinu a ostal tam dovtedy, kým nebude zase lepšie. Túžba schovať sa do bezpečia brlôžka, kde si budeme môcť lízať rany je spravidla odozvou na pocit sklamania, zlyhania a následnej bolesti. Čo sa týka sklamania, tak to vôbec nemusí byť spôsobené inými ľuďmi. Celkom dobre si dokážeme naklásť horúce uhlíky na hlavu aj sami.

Moja obľúbená autorka Brené Brown napísala knihu „Dary nedokonalosti“ s podnadpisom „Zabudnite na to, kým by ste podľa svojich predstáv mali byť a prijmite to, kým ste“. Kúpila som si ju, pretože ma oslovilo video, na ktorom Brené hovorí o  svojej ceste ku poznaniu hodnoty zraniteľnosti. Napriek tomu, že video mi rezonovalo, ku knihe som si dlho nevedela nájsť cestu a sedela doma na poličke pekných pár mesiacov. Keď som na začiatkom roku 2014 skolabovala a niekoľko mesiacov sa liečila zo syndrómu vyhorenia, tak som vďačne siahla aj po tejto knihe.

Pozerám si spätne svoje zápisky z čítania a našla som pre mňa ako pre školiteľa veľmi zaujímavú pasáž. V podobnej situácii sa môže lektor, ale aj rečník, manažér či ktokoľvek kto pracuje s ľuďmi ocitnúť kedykoľvek.

Búrka hanby

V kapitole „Búrka hanby“ opisuje Brené svoju skúsenosť, keď bola pozvaná ako rečník pred zhromaždenie rodičov jednej školy. Atmosféra, v ktorej sa ocitla, nebola ani priateľská, ani harmonická, ale tieto vnemy pohotovo pripísala vlastnej nervozite. Riaditeľka školy ju uviedla slovami, že Brené je tam preto, aby zmenila ich školu a priviedla ich na správnu cestu. To Brené síce šokovalo, ale stále hrala svoju rolu a začala s prednáškou. Publikum na ňu zazeralo a jeden muž, ktorý sedel hneď vpredu s rukami prekríženými na hrudi znechutene prevracal očami a povzdychoval. Hoci Brené teoreticky veľmi dobre vedela, ako v takýchto situáciách zareagovať, nedokázala to v tú chvíľu aplikovať. Z celej udalosti mala pocit fiaska a osobného zlyhania.

Brené píše, že už na začiatku urobila chybu, že pristúpila na niečo, čo cítila ako nesprávne. Ako druhú chybu Brené uvádza, že sa nechala vykoľajiť chlapom sediacim vpredu a kolektívnym tlakom. Namiesto zotrvania v rovine vlastnej dôveryhodnosti klesla na úroveň, kedy chcela urobiť dojem a zapôsobiť na iných. Tretiu chybu Brené neurobila, ale uplatnila to, čo bolo síce ťažké, ale pomáha to. Nabrala odvahu a vykročila smerom k iným. Akonáhle pocítime hanbu, najdôležitejšie je neostať s ňou sám. Potrebujeme odvahu, súcit a spojenie. Odvahu hovoriť o tom, spojenie s blízkym človekom, ktorý nám prejaví súcitnú pozornosť. To vôbec neznamená, že máme bežať za prvým človekom a vyžalovať sa mu.

Nehľadajme pomoc u hocikoho

Brené uvádza šesť príkladov ľudí, za ktorými by sme ísť nemali:

  1. Priateľ, ktorý vás síce vypočuje, ale hanbí sa za vás. Po vypočutí zalapá po dychu a uistí vás, že vaše zdesenie je namieste.
  2. Priateľ, ktorý reaguje sústrastne a ľutuje vás (chúďatko, to fakt nie je fér), namiesto poskytnutia empatie (rozumiem ti, aj ja to poznám)
  3. Priateľ, ktorý vás potrebuje ako svoj stĺp hodnoty a dôveryhodnosti. Nemôže vám pomôcť, pretože vaše zlyhanie je pre neho príliš veľkým sklamaním.
  4. Priateľ, pre ktorého je zlyhanie a zraniteľnosť natoľko nepríjemná, že vás pokára: „Ako sa ti to mohlo stať? Čo si si myslel?“ alebo začne hľadať vinníka: „Toho chlapíka si nájdeme a podáme.“
  5. Priateľ, ktorý sa za každú cenu snaží vidieť veci lepšie ako v skutočnosti sú a kvôli vlastným nepríjemným pocitom môže odmietať vidieť, že občas môžete urobiť zlé rozhodnutia: „To preháňaš. Určite to nebolo také zlé. Všetci ťa majú radi.“
  6. Priateľ, ktorý si zamieňa „spojenie“ za príležitosť prekonať vás: „To nič nie je! Počúvaj, čo sa stalo mne!“

Ako Brené pripomína, je veľmi dôležité mať vo svojom živote niekoho, o koho sa budeme môcť vo chvíľach zraniteľnosti oprieť. Nemusí to byť nevyhnutne niekto, s kým trávime najviac času. Potrebujeme priateľa, ktorý nás empaticky vypočuje, dá nám priestor stráviť svoje emócie a pomôže nám zostúpiť z hojdačky emócii bez toho, aby nám to kedykoľvek akokoľvek pripomínal.


Martina Javůrková pôsobila 15 rokov ako konzultantka a manažérka pre oblasť náboru zamestnancov v regióne EMEA. Dnes vedie spoločnosť Dimensions Consulting Services s.r.o., ktorú založila v roku 2013. Spolupracuje najmä s rodinnými firmami, malými a strednými podnikmi a inštitúciami na Slovensku. Venuje sa ochrane osobných údajov a marketingu. O praktických GDPR témach píše pre portál www.bezpecnostvpraxi.sk.