Filmový tip: El Método

Čo sa stane sa v jednej miestnosti ocitne päť kravaťákov a dve dámy v kostýme a všetci chcú ten džob? Ak si myslíte, že pozerať sa 117 minút na sedem spotených ľudí v zasadacej miestnosti luxusného mrakodrapu je nuda, tak ešte doplním, že ani jeden z tých ľudí nie je sympatický, takže nebudete mať asi ani komu fandiť, a celých 117 minút je vyplnených priebehom výberového konania na vysokú manažérsku pozíciu. El Método – špeciálna metóda použitá pri výbere je skvelou sondou do charakteru človeka a aj bežnému smrteľníkovi nastaví zrkadlo v podobe otázky:

Čo všetko by ste boli ochotný urobiť pre to, aby ste získali prácu?

Ak si film chcete pozrieť a nechcete sa pripraviť o pôžitok, nečítajte ďalej, text pod videom obsahuje spoilery.

Hneď v prvej scéne sa začne ukazovať, kto je kto. Všetci uchádzači poslušne sedia a vyplňujú vstupný dotazník. Všetci, až na jedného, ktorý oponuje, že identický dotazník už predsa trikrát vyplnil. Uchádzač je uistený o tom, že jeho účasť a spolupráca je dobrovoľná, ale …  Zaznie moralizovanie  o neflexibilnom prístupe, rebel je skrotený a dej sa rozbieha.

Prenesme sa ďalej, do momentu, keď začne samotný výber. Prebieha skupinovou formou a uchádzačom hneď na začiatok vysvetlia, že sú síce najlepší – ale nie všetci. Táto nenápadná, ale účinná manipulácia vyvolá obavy a neistotu. Naviac, uchádzači sa dozvedia, že jeden z nich je člen HR oddelenia a figuruje tam ako špión. Táto informácia samozrejme vyvolá v účastníkoch nedôveru, ale zatiaľ to ešte skupinu nerozbije. Posledným klincom do rakvy normálnych medziľudských vzťahov je úloha zvoliť si vedúceho formou tajného hlasovania. Voľba musí byť nielen tajná, ale aj jednohlasná. Na účastníkoch je vidieť napätie a úľava ešte dlho nemala prísť. Čerstvo vymenovaný vedúci bol hneď aj vzatý na paškál za čosi, čo urobil v minulosti.

Ak by od vás zamestnávateľ chcel, aby ste urobil niečo v rozpore so zákonom, urobili by ste to?

Ďalšia napínavá situácia nastáva po prestávke, keď sa zvyšní uchádzači pasujú s úlohou, ktorá ich postaví pred darwinistickú dilemu: Nastala tretia svetová vojna, výsledkom je totálna ekologická katastrofa. Kryt je len pre päť ľudí, vás je 6. Každý musí obhájiť svoje miesto v kryte. Spolupráca na tejto úlohe zhorší už aj tak zlé vzťahy.

O morálne dilemy a scény nie je počas celého filmu núdza. Na konci majú nielen filmoví kandidáti, ale aj divák, nervy vybičované do krajnosti. Film pokračuje, jeden za druhým vypadávajú účastníci a ostane víťaz. Alebo nevíťaz? Môj pocit je, že v tomto príbehu sú porazení všetci. Ak máte ale chuť na trochu napätia a morálnej konfrontácie, a ak vám  neprekáža vám absencia happy-endu, tak si ho pozrite, bude sa vám páčiť.

Nepremeškajte posledné otvorené kurzy v roku 2017!


Firemné vzdelávanie:

Chcete toto alebo iné školenie na mieru pre pracovníkov vašej spoločnosti? Informujte sa o voľných termínoch realizácie a cenovej ponuke!

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.