Nenápadní zabijaci workoholizmus a stres

Už v roku 2007 bola publikovaná štúdia, ktorá zaradila workoholizmus medzi nelátkové závislosti podobne ako shopaholizmus, závislosť od internetu, e-mailov a telefonovania. Viac o workoholizme a jeho prejavoch si môžete preštudovať v mnohých dostupných zdrojoch. Ak chcete vedieť, či máte ku workholizmu sklony aj vy, zodpovedzte si úprimne na tieto otázky:

 1. Premýšľam o tom, ako by som získal/-a viac času na prácu
 2. Strávim prácou viac času, ako som pôvodne zamýšľal/-a
 3. Práca mi pomáha rozptýliť pocity viny, úzkosti, bezmocnosti alebo depresie
 4. Iní ľudia mi už povedali, že pracujem príliš veľa, ale nevenujem tomu pozornosť
 5. Keď nemôžem pracovať, stresuje ma to
 6. Aby som mohol/ mohla pracovať, vzdal/-a som sa niektorých koníčkov a voľnočasových aktivít
 7. Pracujem tak veľa, že to má negatívny dopad na moje zdravie

Odpovedali ste na viac ako 4 odpovede “často” alebo “vždy”? Hoci tomu možno neveríte, naozaj je najvyšší čas na oddych. A zmenu. Workholizmus je istou cestou ku celej škále takzvaných civilizačných ochorení, vedie ku rozpadu vzťahov a jeho finálnym štádiom je vyhorenie. Syndróm vyhorenia už lekársku diagnózu má – Z730 – a jeho liečenie je dlhšie, než si viete možno predstaviť.

Mimochodom, ja osobne hovorím bohužiaľ z vlastnej skúsenosti, ktorú zjemnene nazývam „trojité salto mortale cez zatvorené okno”. Najprv som neverila, že sa budem liečiť najmenej 3 mesiace, potom som neverila, že ešte rok bude trvať doliečovanie. Našťastie, všetko dobre dopadlo (klop-klop-klop) a teraz, po troch rokoch už zase pracujem na plný úväzok. Čo všetko sa v mojom život zmenilo sa môžete dočítať aj v mojej e-knihe „Prvý rok spoza plota“.

>>> stiahnite si e-knihu zadarmo <<<

 

Je možné, že workoholizmom netrpíte vy ale niektorí členovia vášho tímu, možno u niektorých z kolegov pozorujete niektorú z fáz vedúcu ku možnému vyhoreniu. Človek prechádzajúci prvou fázou výhorenia nič nestíha a jeho práca začína preňho strácať zmysel. V druhej fáze sa vyskytujú symptómy neurózy, napríklad úzkostné stavy, spolu s pocitom, že človek musí stále niečo robiť, pričom výsledkom je chaotické jednanie. V poslednej, tretej fáze, pocit, že niečo musí byť urobené mizne a nahráza ho opačný pocit, že nemusí nič. Prítomnosť druhých ľudí človeka dráždi, pridružuje sa strata akéhokoľvek nadšenia a záujmu, prevláda únava, sklamanie, vyčerpanie.

Obzvlášť symptómy v záverečnej fáze majú prejavy, ktoré môžu pôsôbiť nevinnejšie, než v skutočnosti sú, pretože si ich ľahko môžeme pomýliť s lajdáckosťou alebo neochotou:

 • Únava a pokles výkonu
 • Depresia a úzkosti
 • Poruchy pamäte a sústredenia sa
 • Poruchy spánku
 • Telesné ťažkosti (tráviaci trakt, dýchací system, sexualita, kardiovaskulárny systém)
 • Nespokojnosť, neschopnosť sa uvoľniť
 • Tendencie k návyku na psychoaktívne látky (alkohol, tabak)
 • Zníženie sebadôvery a poruchy v medziľudských vzťahoch

Možnosti a riešenia

Ako manažér môžete pomôcť svojim ľuďom, ktorí majú sklony ku workoholizmu a nábeh na vyhorenie nielen tým, že im dáte menej práce. Paradoxne, workholikovi odobranie práce psychicky skôr uškodí ako pomôže, bude sa totiž cítiť ponížený a vašu dobrú snahu si vysvetlí tak, že s ním nepočítate alebo že je neschopný. Môžete ho podporiť v jeho snahe zmeniť napríklad jeho pracovné návyky. Ak neviete ako, vyskúšajte vniesť do svojej spoločnosti koučovací prístup alebo mentoring.

Ak ste v pozícií zamestnanca, tiež nie ste úplne bezmocní. môžete využiť služby profesionálneho kouča  alebo investovať čas do sebapoznania inou formou. Veľmi efektívnym riešením sú on-line konzultácie a vzdelávanie vedené koučovacím prístupom.

Experimentujte, hrajte sa a zisťujte, čo je skutočné volanie vášho srdca, čo vám prináša radosť a ktoré z vecí, ktoré vás tešia, je možné vo vašom živote posilniť. Zmeňte svoj život tak, aby vyhovoval vám, vymaňte sa z role obete, z pocitov viny a výčitiek. Vyskúšať si aký je to pocit môžete napríklad aj na workshope „Úspech nie je náhoda“, kde sa budeme venovať práve aj snívaniu a plánovaniu, formulovaniu osobnej vízie a dosahovaniu cieľov, po ktorých skutočne túžime. Čas sa kráti, miesta sa zapĺňajú, prihláste sa radšej ešte dnes. Dovidenia v Banskej Bystrici priatelia!


dimensions javurkova workshopOchutnajte jarný koktejl tvorivosti, inšpirácie a stratégií pre úspech!

Kompletný prehľad školení a workshopov na apríl a máj 2017 si môžete aj stiahnuť a pohodlne pozrieť vo vašej čítačke. Ak sa chcete so mnou  zoznámiť ešte predtým, než sa na nejaký workshop prihlásite, máte možnosť zúčastniť sa ochutnávky zadarmo virtuálnou formou. Stačí, ak mi pošlete svoje skype ID a dátum, kedy sa chcete zúčastniť a ja vás pridám do ochutnávkovej skupiny.

 • 23.3. o 18:30 Tvorivé písanie
 • 29.3. o 18:30 LinkedIn efektívne
 • 4.4. o 18:30  Strategický marketing
 • 11.4. o 18:30 Tvorivé písanie
 • 13.4. o 18:30 LinkedIn efektívne
 • 18.4. o 18:30 Strategický marketing

Rozvíjajte svoje zručnosti s nami ako tím, individuálne alebo on-line

FIREMNE VZDELAVANIE_Dimensions_JavurkovaINDIVIDUALNE VZDELAVANIE_Dimensions_Javurkova ONLINE VZDELAVANIE A KOUCING_Dimensions_Javurkova

Zaujal vás článok alebo niečo z našej ponuky?

Kontaktujte nás!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.